CONSILIUL ECONOMIC PE LÂNGĂ PRIM-MINISTRUL RM

img
Language

Membrii

La momentul actual Consiliul Economic pe lângă Prim-ministru are următorii membri:  56 de asociații de business, 8 reprezentanți ai comunității de cercetare, 11 reprezentanți ai organizațiilor internaționale active în domeniul reformelor mediului de afaceri și 47 de reprezentanți ai autorităților și instituțiilor publice. Lista nominală a membrilor Consiliului este stabilită în baza unei decizii a Prim-ministrului – Decizia Nr. 100, din 22 octombrie 2019.

Vezi care este modul și principiile de selectare a membrilor Consiliului Economic

COMPONENȚA NOMINALĂ

a Consiliului Economic pe lângă Prim-ministru

 

Reprezentanți ai mediului de afaceri, asociațiilor de business:

  1. Rufa Mariana – Asociația Businessului European
  2. Groza Ana – Asociația Investitorilor Străini
  3. Cibotaru Adrian – Camera de Comerț și Industrie Franța-Moldova
  4. Dorin Nicolae – Asociația Băncilor din Moldova
  5. Linte Carolina – Asociația Națională a Producătorilor de Lapte și Produse Lactate
  6. Șchiopu Olga – Uniunea Instituțiilor Medico-Sanitare Private
  7. Tofan Valentin – Asociația Producătorilor de Produse Farmaceutice și Parafarmaceutice
  8. Gladei Angela – Asociația Femeilor Antreprenoare din Moldova
  9. Cerescu Leonid – Confederația Națională a Patronatelor
  10. Cosarciuc Valeriu – Federația Națională a Fermierilor din Moldova
  11. Chirița Ana – Asociația Companiilor IT din Moldova
  12. Crapivca Igor – Asociația Oamenilor de Afaceri “Timpul”
  13. Malairău Mila – Camera de Comerț Americană din Moldova
  14. Can Alexandra – Asociația Patronală a Industriei Ușoare
  15. Florea Vladimir – Asociația Patronală a Uniunii Transportatorilor și Drumarilor din Republica Moldova
  16. Harea Sergiu – Camera de Comerț și Industrie din Moldova
  17. Zlatina Natalia – Asociația Contabililor și Auditorilor Profesioniști din Moldova
  18. Maxim Ion – Asociația Națională a Apicultorilor din Moldova
  19. Koss Alexander – Uniunea Producătorilor de Zahăr din Moldova
  20. Uzun Valentina – Consiliul Economic pe lângă bașcanul UTA Găgăuzia
  21. Borsci Iurie – Uniunea de Persoane Juridice “Cooperare Economică Moldo-Germană”
  22. Busuioc Liliana – Asociația Patronală “Alianța Întreprinderilor Străine Mici în Moldova”
  23. Polesello Franco – Camera de Comerț și Industrie Moldo-Italiană
  24. Vieru Constantin – Camera Bilaterală de Comerț și Industrie Republica Moldova – România
  25. Zasavițchi Ana – Asociația Națională a Restaurantelor și a Localurilor de Agrement din Republica Moldova “MĂR”
  26. Sainciuc Sergiu – Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova
  27. Timohin Timofei – Concernul Republican de Producere “INMACOM”
  28. Cangea-Digolean Silvia – Asociația Obștească Platforma Națională a Femeilor din Moldova
  29. Gherbovțan Elena – Asociația Patronală a Importatorilor de Dispozitive Medicale și Echipamente de Laborator “DISMED”
  30. Valico Veaceslav – Asociația Obștească Platforma Economică “SODRUJESTVO”
  31. Ciobanu Marin – Asociația Patronală din Industria Prelucrătoare
  32. Fală Iurie – Asociația Producătorilor și Exportatorilor de Fructe “Moldova Fruct”
  33. Durleșteanu Victor – Asociația Patronală a Subiecților Comerțului Interior “ProBiz”
  34. Țurcanu Natalia – Asociația Națională pentru Turism Receptor din Moldova
  35. Cazacu Maxim – Uniunea de Persoane Juridice “Asociația Producătorilor de Carne de Porc”
  36. Colța Ana – Asociația Națională a Agențiilor de Turism din Moldova
  37. Grosu Vasile – Camera Internațională a Tinerilor Lideri și Antreprenori din Moldova
  38. Nuțiu Dan – Asociația Investitorilor din România în Republica Moldova
  39. Andronic Ludmila – Asociația Producătorilor de Bere din Moldova
  40. Golubniuc Ștefan – Asociația  Producătorilor de Conserve Speranța-Con
  41. Miron Vladislav – Asociația Oamenilor de Afaceri NEXT UTA Găgăuzia
  42. Durleșteanu Vasile – Camera de Comerț Moldo-Chineză
  43. Stratan Mihail – Camera de Comerț și Industrie a Republicii Cehe și a Republicii Moldova
  44. Foca Boris – Camera de Comerț și Industrie Moldova-China
  45. Manea Sergiu- Asociația Patronală a Industriei Turismului din Republica Moldova
  46. Nebunu Artur – Rețeaua Incubatoarelor de Afaceri din Moldova
  47. Gurău Sergiu – Asociația Obștească Eco-Răzeni
  48. Iachim Lilia – Asociația „MOTIVAȚIE” din Moldova
  49. Drăgălin Valeriu – Consiliu Național a Tineretului din Moldova
  50. Chicu Angela – Asociația Femeilor Profesioniste și de Afaceri din Moldova
  51. Sclifos Dumitru – Asociația Nevăzătorilor din Republica Moldova
  52. Buștiuc Mircea – Asociația Persoanelor cu Dizabilități din Republica Moldova
  53. Bologan Sergiu – Societate Surzilor din Republica Moldova
  54. Revin Irina – Asociația Antreprenorilor cu Dizabilități din Republica Moldova- Abilități Europene fără Limite
  55. Meșter Vitalie – Centrul de Asistență Juridică pentru Persoane cu Dizabilități
  56. Clima Galina – Alianța Organizațiilor pentru Persoane cu Dizabilități din Republica Moldova

Reprezentanți ai comunității de cercetare:

  1. Belostecinic Grigore – Academia de Studii Economice din Moldova
  2. Boaghi Viorica – Agenția Națională pentru Cercetare și Dezvoltare
  3. Stratan Alexandru – Institutul Național de Cercetări Economice
  4. Lariușin Tatiana – Institutul pentru Dezvoltare și Inițiative Sociale “Viitorul”
  5. Lupușor Adrian – Centrul Analitic Independent “Expert-Grup”
  6. Gribincea Vladislav – Centrul de Resurse Juridice din Moldova
  7. Buzu Alexei – Centrul Național de Studii și Informare pentru Problemele Femeii
  8. Șuleanschii Sofia – Centrul de Educație Antreprenorială și Asistență în Afaceri

Reprezentanți ai organizațiilor internaționale active în domeniul reformelor mediului de afaceri:

  1. Sax Angela – Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD)
  2. Cicanci Galina – Corporația Internațională Financiară (IFC)
  3. Burdelinîi Eugen – Ambasada Regatului Unit al Marii Britanii
  4. Paierele Oxana – Ambasada Suediei
  5. Thomas Foerch – Consilierea Guvernului Republicii Moldova în reforma economică (GIZ)
  6. Akhalkatsi Ana – Banca Mondială
  7. Rusnac Corneliu – Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID)
  8. Dima Al-Khatib – Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare  (PNUD)
  9. Plămădeala Vasile – Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova
  10. Arpintin Veronica – Programul BAS al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (asistență pentru IMM)
  11. Lipciu Ala  – Organizația Internațională a Muncii

 

Reprezentanți ai autorităților și instituțiilor publice:

  1. Ministerul Economiei
  2. Cancelaria de Stat
  3. Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene
  4. Ministerul Afacerilor Interne
  5. Ministerul Agriculturii
  6. Ministerul Apărării
  7. Ministerul Culturii
  8. Ministerul Educaţiei
  9. Ministerul Finanţelor
  10. Ministerul Infrastructurii
  11. Ministerul Justiţiei
  12. Ministerul Mediului
  13. Ministerul Sănătății
  14. Ministrul Muncii și Protecției Sociale
  15. Corpul de control al Prim-ministrului
  16.  Agenția de Investiții
  17.  Centrul de Guvernare Electronică
  18. Agenția Servicii Publice
  19. Organizația pentru Dezvoltarea Sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii (ODIMM)
  20. Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței
  21.  Serviciul Fiscal de Stat
  22. Serviciul Vamal
  23. Agenția Achiziții Publice
  24. Biroul Migrație și Azil
  25. Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă
  26. Inspectoratul de Stat al Muncii
  27. Casa Națională de Asigurări Sociale
  28. Compania Națională de Asigurări în Medicină
  29. Inspectoratul pentru Protecția Mediului
  30. Agenția de Stat pentru Proprietatea Intelectuală
  31. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor
  32. Agenția Națională Transport Auto
  33. Biroul Național de Statistică
  34. Guvernator (bașcan) al UTA Găgăuzia
  35. Congresul Autorităților Locale din Moldova
  36. Agenția pentru Supraveghere Tehnică
  37. Agenția Națională pentru Sănătate Publică
  38. Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal
  39. Comisia Națională a Pieței Financiare
  40. Consiliul Concurenței
  41. Agenția pentru Dezvoltare Regională- Centru
  42. Agenția pentru Dezvoltare Regională- Nord
  43. Agenția pentru Dezvoltare Regională-Sud
  44. Agenția pentru Dezvoltare Regională- UTA Găgăuzia
  45. Institutul Național de Standardizare
  46. Agenția Pentru Inovare și Transfer Tehnologic
  47. Agenția Relații Funciare și Cadastru

Secretariatul Consiliului Economic pe lângă Prim-ministru, este sprijinit de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, cu susținerea financiară a Fondului Guvernului Marii Britanii pentru Buna Guvernare și de către proiectul grupului Băncii Mondiale „Reforma climatului investițional”, finanțat de Guvernul Suediei.